Warning: A non-numeric value encountered in /home/pano01/domains/fundacija-prizma.si/public_html/wp-includes/media.php on line 648
MOBITA SI-AT – »mobilno testiranje talentov« prihaja tudi k nam!
Glavni cilj projekta Mobita SI-AT je čezmejni razvoj in pilotno izvajanje mobilnega modela karierne orientacije, ki učencem, starim od 9 do 15 let, omogoča vpogled v njihove talente in sposobnosti na poklicnih področjih prihodnosti. Ob razvoju modela bodo vzpostavljeni delovna platforma, model za usposabljanje strokovnih delavcev ter digitalni sistem za testiranje in ocenjevanje.
Mobita SI-AT (Mobilni talent center) je mobilni model karierne orientacije, ki bo učencem v starostni skupini od 9 do 15 let, skozi poldnevne, interaktivne testne postopke z več praktičnimi postajami in s standardiziranimi ocenami zagotavljal informacije o njihovih talentih in kompetencah za poklicna področja prihodnosti. Trenutni modeli karierne orientacije v Sloveniji in Avstriji so v veliki meri odvisni od angažiranosti posameznikov oziroma šol in imajo pogosto pomanjkljivost, saj talente ocenjujejo zgolj s subjektivnega vidika ter jih vključujejo v postopke svetovanja. Ocene in povratne informacije pogosto niso zelo vsebinske, še pogosteje pa ne omogočajo povezave na poklicnih področjih prihodnosti. Prav tako so v veliki meri praktična preverjanja na voljo le v mestnih središčih, kar pomeni, da otroci oziroma učenci zaradi svoje lokacije prebivališča in omejene mobilnosti nimajo enakih možnosti koriščenja le teh.
V čezmejnem pilotnem projektu, bomo skupaj s projektnimi partnerji v prihodnjih treh letih:
• Razvili in pilotno izvajali inovativni model karierne orientacije, vključno z digitalnim in v
veliki meri avtomatiziranim postopkom ocenjevanja (75 pilotnih preizkusov z najmanj 1.500 vključenimi učenci).
• Učencem (9–15 let) zagotovili novo, kakovostno in dostopno ponudbo storitev karierne
orientacije in testiranja talentov. Učitelji, karierni svetovalci in starši bodo tako lahko skupaj z učenci uporabili rezultate testiranj v nadaljnjem procesu odločanja o svojih karierah.
• Šolam na programskem območju zagotovili sistematično spremljanje in podporo pri karierni orientaciji.
• Usposobili osebje za karierno orientacijo v programski regiji za delo z novim modelom
karierne orientacije (mobilnimi postajami za testiranje talentov).
• Vzpostavili novo čezmejno strukturo za spodbujanje izmenjave in sodelovanja med
organizacijami za karierno orientacijo – vzpostavljena bo karierna platforme SI-AT, kjer
bodo deležniki sodelovali pri razvoju in izvajanju novih ukrepov na področju karierne
orientacije tako v Sloveniji kot Avstriji.
• Skrbeli za izvedbo skupnih raziskav, razvoj novih konceptov, mreženje in dogodke s katerimi bomo prispevali k razširjanju rezultatov našega dela, ter k sistemskemu umeščanju karierne orientacije v dolgoročne in trajnostne politike ter programe tako v Sloveniji kot Avstriji.
Projektno partnerstvo:
- Berufsförderungsinstitut Burgenland
- Wirtschaftskammer Steiermark
- Obrtno-podjetniško zbornica Slovenije
- Fundacija za izboljšanje zaposlitvenih možnosti PRIZMA,
